Zobacz 360° Zobacz kruszyniany 360

Zwiedzanie


Mamy Państwu do zaoferowania zwiedzenie najstarszego w Polsce muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Drugi znajduje się w Bohonikach.

Zwiedzanie meczetu jest możliwe praktycznie przez cały rok.  Od maja do końca września zapraszamy wszystkich chętnych od godz. 9.00 do 19.00. W pozostałych miesiącach, przed przyjazdem należy telefonicznie umówić się z przewodnikiem-administratorem meczetu pod numerem telefonu 502 543 871.

Z przykrością informujemy wszystkich pragnących odwiedzić meczet, że od dnia 28 kwietnia jesteśmy zmuszeni podwyższyć opłaty za zwiedzanie meczetu. Jest to związane z podwyżką opłat za energię elektryczną, ubezpieczenie, wywóz nieczystości oraz inne koszta, które w ostatnim okresie uległy podwyższeniu. Nasze opłaty nie ulegały zmianie od 2007 roku. Gmina nie jest już  w stanie ponosić tych wysokich kosztów, dlatego też zdecydowaliśmy się na podwyżkę. Obecnie (od 28 kwietnia 2012 r.) za wstęp od osób dorosłych opłata wynosi 5 zł, od dzieci i młodzieży szkolnej 3 zł. Zorganizowane grupy i wycieczki szkolne 100 zł.

Zebrane pieniążki są przeznaczane na bieżące utrzymanie budynku (podatki, energia elektryczna, sprzątanie itp.) oraz wymagane remonty.

Dojechać do Kruszynian można autobusem PKS z Białegostoku (rozkład jazdy) lub Sokółki (rozkład jazdy) . Bądź też dowolnym środkiem lokomocji z Białegostoku w kierunku na Supraśl, potem Krynki, a następnie do Kruszynian. Odległość z Białegostoku do Kruszynian wynosi 56 km. Malownicza droga wiedzie przez sam środek Puszczy Knyszyńskiej, bogatej w zwierzynę, grzyby, jagody, orzechy i czyste powietrze.

Trasę dojazdu można zobaczyć mapa

Zwiedzając meczet należy pamiętać o:

    Jest to obiekt sakralny, a więc należy zachować należytą powagę.
    Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie - nakaz religijny.
    Osobom pod wpływem alkoholu wstęp do meczetu jest zabroniony - nakaz religijny.
    Wewnątrz meczetu zabrania się robienia zdjęć, słuchania muzyki i spożywania alkoholu.
    Przebywając wewnątrz meczetu proszę stosować się do poleceń przewodnika.

 U przewodnika można zaopatrzyć się w pamiątki (przewodnik, pocztówki, breloczki itp.)

Kontakt


Muzułmańska Gmina Wyznaniowa
w Kruszynianach

Kruszyniany - meczet

16-120 Krynki

 

 


Formularz kontaktowy

Mapa dojazdu


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w latach 2007-2013


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

© Kruszyniany 2021 Strona główna | Historia | Zwiedzanie | Galeria | Kontakt